BLOG O DESIGNU, O FRONTENDU, O HUDBĚ A O ŽIVOTĚ

Velký výběr užitečných pluginů pro Photoshop zdarma

Ač je Photoshop zdaleka nejoblíbenější nástroj pro tvorbu grafiky (minimálně té bitmapové), je spousta věcí, které v něm nejsou příliš dobře vyřešené. Naštěstí chytří kluci z Adobe nezapomněli na sílu komunity, a tak v průběhu let vznikla velká spousta pluginů, které vám práci mohou podstatně usnadnit a zpříjemnit. A velká spousta z té velké spousty je navíc úplně zdarma. V tomto článku se podíváme na zoubek třiadvaceti užitečným rozšířením, které vás nebudou stát ani vindru.


SocialKit
   /   http://socialkit.madebysource.com

SocialKit, jak název napovídá, je plugin věnovaný sociálním sítím. Jeho funkce je velice jednoduchá – jakmile potřebujete navrhnout například timeline fotku na FB, profilovku na Twitter, reklamu pro Google+ nebo třeba jen umístit na stránky tlačítko pro sdílení, stačí dvě kliknutí myši a vše máte připraveno. V současnosti plugin obsahuje šablony pro Facebook, Google+, Twitter a Youtube, a také design share a like buttonů pro Facebook, Twitter, Google+ a Pinterest. Autoři pluginu navíc na svém webu vybízejí ke spolupráci i ostatní designery, takže je pravděpodobné, že se v budoucnu obsah pluginu ještě rozšíří.


Ink   
/   http://ink.chrometaphore.com/

Ink se bude hodit především grafikům, kteří si své návrhy nekódují sami, ale přeposílají PSD na jiné kodéry. Tento velmi šikovný plugin slouží totiž k jedné jediné věci – k tvorbě specifikací pro váš design. Zmáčknutím jediného tlačítka plugin okolo vybraných prvků vykreslí kóty a zapíše rozměry, ale zvládne vypsat i v CSS3 používané efekty vrstev jako gradienty, stíny či okraje, a bez problémů si poradí i s textovými styly. Všechny vygenerované vrstvy  ukládá do speciální skupiny, takže se nemusíte bát, že by vám jeho používání udělalo v PSD souboru nepořádek – jedním kliknutím můžete všechny specifikace skrýt či smazat. Jediná, avšak zcela zanedbatelná vada na kráse, je nemožnost pracovat se skupinami vrstev – vždy je třeba vybrat požadované vrstvy přímo (avšak jejich počet ve výběru není nijak omezen).

 

Photoshop GuideGuide Plugin


GuideGuide   
/   http://guideguide.me

GuideGuide je naprostá nezbytnost pro každého webdesignera. Slouží čistě pro pro práci s vodítky, kterou však maximálně zpříjemňuje, zpřehledňuje a hlavně zrychluje. Už nikdy nebudete muset počítat, kolik pixelů můžou mít jednotlivé sloupce ve vašem layoutu, v GuideGuide stačí zadat jejich počet, velikost mezery a o vše ostatní se už postará tenhle šikovný plugin. Nebo můžete naopak zadat počet sloupců a jejich šířku, GuideGuide automaticky dopočítá mezery a vykreslí příslušná vodítka. Umí samozřejmě pracovat i s řádky a okraji či vykreslit vodítko ve vertikálním či horizontálním středu dokumentu. Jednotlivé sady vodítek se navíc dají ukládat do přehledného seznamu, ze kterého je můžete jedním kliknutím použít. Pokud jej ještě nemáte, neváhejte a stahujte, tenhle skvělý plugin je totiž úplně zdarma.


Lorem Picsum
   /   http://lorempicsum.com/

Velmi oblíbený plugin, který vám ulehčí práci se sháněním placeholder obrázků. Máte-li Lorem Picsum, stačí pomocí lasa vybrat oblast, do které má být obrázek umístěn, a v rozšíření následně kliknutím vybrat seriál, z něhož bude obrázek “vypůjčen”. A obrázkový placeholder je na světě.


BlendMeIn  
 /   http://blendme.in

Popularita ikonek je dnes v oblasti webdesignu obrovská. Pokud často projíždíte webové zásobárny ikonek, BlendMeIn pro Vás bude jako dar z nebes, neboť funguje jako velká databáze ikon přístupná rovnou z Vašeho Photoshopu. Plugin sice vyžaduje přihlášení (či registraci, pokud ještě nemáte účet vytvořen), ale to Vám zabere maximálně několik desítek sekund a poté již můžete vesele projíždět vše, co plugin nabízí. Ikonky jsou klasicky rozdělené do jednotlivých sad, po rozkliknutí sady se zobrazí seznam všech obsažených ikonek a ty už lze pak jednoduše myší přetáhnout tam, kde je potřebujete. A to jsem se ještě nezmínil o tom, že všechny ikony v BlendMeIn jsou vektorové. Jediná nevýhoda je, že bez připojení k internetu si s BlendMeIn neškrtnete, protože ikonky nikde necachuje a vždy je tahá ze serveru.

 

Photoshop Layrs Control Plugin


Layrs Control
   /   http://madebyvadim.com/layrs

Plugin nabízí několik základních úkonů – rasterizaci smart objektů, odstranění prázdných vrstev, “splácnout” efekty vrstev, odstranit nepoužité efekty nebo hromadně vrstvy přejmenovat. Samotné přejmenování pak nabízí spoustu možností, jak se jmény vrstev pracovat, zobrazených v samostatném dialogovém okně. Jakkoliv je však nápad pluginu skvělý, má jeden podstatný problém. Pokud jej použijete na nějaký rozumný dokument, vše jde hladce jako po másle, avšak když jsem plugin testoval na prasáckém PSD obsahujícím přes 1000 vrstev, splakal jsem nad výdělkem – na mém pracovním Macu s 8GB RAM to plugin prostě nezvládá a akorát mi zasekal celý Photoshop, což je veliká škoda, protože právě v takovýchto souborech by našel Layrs Control největší využití a ušetřil nejvíce času.


Bounce
   /   http://bounce.uiparade.com/

Rádi čerpáte inspiraci z Dribbble, ale nechce se vám přepínat z prostředí Photoshopu? Pak je Bounce tím pravým pluginem pro vás. Do Photoshopu integruje panýlek, ve kterém můžete sledovat dění na dribbble třeba celý den, aniž byste museli vůbec zapnout prohlížeč.
 

Long Shadow Generator   /   http://lab.rayps.com/lsg/

S dlouhými stíny se roztrhl pytel. Kdo si nezkusil vytvořit alespoň jeden artwork / ikonku / cokoliv s dlouhým stínem, jako by ve světe designu ani nežil.  A ačkoliv se tenhle trend nejspíše brzy vytratí, občas se přece jen může hodit jednoduchý způsob, jak takový stín vytvořit. A přesně k tomu je určen Long Shadow Generator. Stačí vybrat vrstvu, zadat několik parametrů (délka, směr, barva či průhlednost) a stín je na světě. Výsledek sice není v některých případech úplně dokonalý, ale není problém si vygenerovaný stín jednoduše upravit – čas, který byste strávili vytvářením stínu ručně by byl rozhodně nepoměrně větší.

 

Photoshop Random User Generator Plugin


Random User Generator 
  /   http://randomuser.me/extension/

Relativně často bývá potřeba při návrhu webu vytvořit stránky s xichty různých lidí. Ať už se jedná o soupisku členů společnosti nebo třeba zpovědi spokojených uživatelů, vždy je potřeba spousta různých fotek. Každý designer na to má svůj systém, já třeba dlouhou dobu používal fotky známých herců, které mockupu navíc dodaly lehce humorný nádech, nicméně, najít a postahovat všechny ty fotky je většinou docela vopruz. Nejspíš to štvalo i Arrona Hunta a Keitha Armostronga, a tak vytvořili tenhle šikovný plugin, který popisovaný problém krásně řeší. Přímo v prostředí Photoshopu si tak vyberete, zda chcete tváře mužské, ženské, nebo vám na tom nesejde, a můžete vesele začít generovat náhodné uživatele. Vygenerovaný obrázek pak stačí jednoduše přetáhnout do aktivního dokumentu, případně můžete ještě do textové vrstvy zkopírovat i jméno uživatele.


Photoshop Timer Panel
   /   http://dmonzon.com/freebies/photoshop-timer-panel/

Photoshop Timer Panel je malinký, jednoduchoučký plugin, který umí jen jednu jedinou věc – měřit čas. Spustit stopky, zastavit stopky, reset – nic víc, nic míň. Pro grafika, který chce mít přehled o čase stráveném v Photoshopu, však může být tento plugin příjemnou vychytávkou.


CSS3PS
   /   http://www.css3ps.com/

Pokud svou grafiku kódujete, CSS3PS vám může ušetřit trochu času, který byste strávili manuálním vypisováním CSS stylů. Samotný plugin je velmi jednoduchý, stačí prostě vybrat vrstvu, pro kterou chcete získat CSS pravidla, a v pluginu zmáčknout jedno jediné tlačítko, které má. Následuje přesměrování na webovou službu, která požadavek pluginu přechroustá a vyplivne na vás hotové CSS. Jak ale asi tušíte, bez připojení k internetu je tohle jinak docela šikovné rozšíření bohužel k ničemu.

 

Photoshop Weather Plugin


Weather
   /   http://weather.madebysource.com/

Weather je povedený aprílový vtípek od Source a zároveň chytrý viral, který má upozornit na jejich ostatní, placené pluginy. Do photoshopu vám přidá ukazatel aktuálního počasí, ale bohužel je (nečekaně) celkem k ničemu – ačkoliv při psaní tohohle příspěvku sedím v Brně, Weather mi ukazuje počasí pro Karlovarský kraj. No, skoro…


Remove Unused FX
   /   https://github.com/Moyidu/Remove-Unused-FX

Další z řady jednoúčelových pluginů, tento umí vyčistit vaše PSD od nevyužitých efektů jedním kliknutím. Fajn věc, která zpříjemní finální (nebo průběžný) úklid PSD.
 

Pixel2Vector Converter   /   http://www.the-orange-box.com/

Aby těch one-click rozšíření nebylo málo, přidávám do výběru Pixel2Vector Converter. Pomůže vám s převodem rastrových vrstev do vektorových cest. Nečekejte však žádné zázraky, cesta není ve většině případů na 100% přesná (krásně to lze pozorovat např. při převodu elips či kruhů). Práci však ušetřit rozhodně dokáže.


Pen Panel
   /  http://pspanels.com/photoshop-pen-panel/

Pracujete-li v Photoshopu často s perem, mohl by se vám toto rozšíření hodit. Ačkoliv slouží prakticky jen jako jakýsi zkratkový panel pro vektorové nástroje, má jeden skvělý prvek – tlačítko na vypnutí a zapnutí přichytávání kotevních bodů k pixelové mřížce, odpadá tedy opruz v nutnosti pokaždé vjet do nastavení PS a zapínat/vypínat přichytávání tam.
 

Layer Guides   /   http://gastonfig.com/2013/05/layer-guides-extension/

Další rozšíření pro práci s vrstvami vám umožní “obtáhnout” zvolený objekt vodítky, ať už chcete zprava, zleva, shora, zespod nebo horizontálně či vertikálně v půli.

 

Photoshop Velositey Plugin


Velositey
   /   http://www.dandkagency.com/velositey/

Velositey je taková děvka pro všechno, kombinuje v sobě funkcionalitu hned několika pluginů z tohoto seznamu. Nabízí tři záložky, layout, style a tools, přičemž v každé najdete úplně jinou sadu funkcí. Začněme layoutem, kde jde prakticky o jednu jedinou věc, a to rychlé prototypování webu. Velositey obsahuje tlačítko pro vytvoření nového dokumentu s předpřipraveným gridem, několik rozložení pro hlavičku webu, slider, obsahové prvky a patičku, takže ve výsledku můžete v několika vteřinách naklikat kompletní wireframe webu. Záložka “style” na vás vybalí pár tlačítek pro obehnání zvoleného objektu vodítky, funkce je úplně stejná jako u pluginu Layer Guides, jen má o pár možností více. Další tlačítka vám pak pomohou rozmístit vybrané prvky do mřížky nebo je rovnoměrně rozhodit do šířky / výšky, v podstatě jsou to jen vykradené klasické funkce pro zarovnávání objektů. Poslední záložka “tools” obsahuje hned několik skupin akcí. Jsou zde tlačítka pro vyčištění dokumentu od prázdných vrstev či jejich skupin a také vyčištění všech nepoužitých efektů, přesně jako to dělá plugin “Remove Unused FX”. Další skupina akcí obsahuje tlačítka pro měření výběru provedeného pomocí lasa, přičemž do dokumentu vyplivne kóty s rozměry. Následuje tlačítko pro specifikaci textových bloků, které do dokumentu přidá rámeček s informacemi o použitém fontu, jeho velikosti, barvě a zarovnání do bloku, což pro změnu duplikuje funkcionalitu pluginu Ink. Krom výše popsaných obsahuje panel “tools” také tři tlačítka pro rychlé přidání přípon JPG, PNG nebo SVG k názvu zvolené vrstvy, což se hodí pokud využíváte asset generator. Dále je zde přítomné tlačítko pro rychlé uložení JPG náhledu dokumentu, několik šablon pro ikony lokace na mapě, předvolby pro tvorbu faviconky a tlačítko pro uložení ikonky v PNG formátu. A to je už vážně, ale vážně vše, co Velositey nabízí.
 

FlatIcon   /   http://www.flaticon.com/download-plugin

FlatIcon jakoby z oka vypadl pluginu BlendMeIn. Jsou si podobné jako vejce vejci. Oba dva obsahují pole pro vyhledávání ikonek, FlatIcon akorát neřeší členění do sad, ale vyplivne rovnou jednotlivé ikonky, na které poté stačí poklikat, nebo je přetáhnout do dokumentu. Bez připojení k internetu máte také samozřejmě smůlu. Co mě však zarazilo, byl rastrový formát použitých ikonek, a to i přes to, že na webu pluginu stojí, že jsou veškeré ikonky ve vektorovém formátu. Tak nevím, jestli jsem hlupák já, nebo se stala chyba na straně pluginu.
 

Breezy   /   http://breeezyplugin.com/

Další jednotlačítkový plugin se člověku snaží ušetřit čas přidáním funkcionality pro export obsahu vrstev. Stačí si označit všechny vrstvy, jejichž obsah chcete mít uložen, a kliknout na tlačítko s vtipným popisem “save me time”.


Composer
   /   http://www.jasonforal.com/composer/

Je až s podivem, jak málo lidí v photoshopu používá skvělou featuru “layer comps”. Pokud jste o tom ještě neslyšeli, tak vězte, že layer comps jsou jakési kompozice stavů vrstev (viditelnost, průhlednost, efekty apod.), co je něco, co se např. webovým grafikům hodí opravdu hodně. S layer comps můžete jedním kliknutím např. 2 skupiny vrstev zobrazit zatímco 2 další se skryjí. A s layer comps pracuje tento prográmek – usnadňuje synchronizaci aktuálního stavu vrstev s jednotlivými layer comps.
 

Halftone Creator   /   http://medialoot.com/item/halftone-pattern-creator-photoshop-plugin-free/

Zde není moc co komentovat. Halftone creator prostě vezme obrázek a aplikuje na něj pomocí jednoho kliknutí halftone efekt. Nic míň, nic víc.
 

Save Panel   /   http://lumens.se/tools/savepanel/

Malá utilitka, která vás nechá předdefinovat si často používané nastavení pro ukládání souborů, které se pak zobrazí ve formě tlačítek v okénku pluginu. Na verzi CC mi však plugin haproval tak, že prakticky nebyl použitelný. Škoda!

 

Photoshop Griddify Plugin


Griddify   /   
http://gelobi.org/griddify/

Další z řady pluginů pro práci s vrstvami má zase trošku jiné funkce, než ty ostatní.  Pomocí funkce “spacing” lze rozdělit prostor dokumentu (nebo prostor výběru) na libovolný počet sloupců či řádků.  Divide, jak název fíčury napovídá, prostor rozdělí na zadaný počet dílů a Wrap je zase výborný na zadávání paddingu u různých boxů. Vše krásně vysvětluje video na stránce projektu.