BLOG O DESIGNU, O FRONTENDU, O HUDBĚ A O ŽIVOTĚ

Předsevzetí na rok 2015

Nikdy jsem nebyl velký fanda novoročních předsevzetí. Za život jsem si jich dal spoustu, ale jak asi tušíte, většinou to dopadlo v podobném duchu jako všechna ta naivní “a tenhle semestr budu fakt chodit poctivě na přednášky”. Ale letos jsem se přece jen rozhodl si nějaká ta předsevzetí napsat a navíc to dát rovnou na blog, všem na oči. Povím vám proč.

 
Ale nejdřív ta předsevzetí. Přece si nechcete nechat ujít všechnu srandu 😉
 

Mise “Statham”
Cíl: Přibrat na 80kg
Poznámka: Spousta lidí chce zhubnout a já mám přesně opačný problém. Nastal čas ho vyřešit jednou provždy – že to jde, když se chce, už jsem si ověřil.

Mise “Rocková hvězda”
Cíl: Dát dohromady fungující kapelu
Poznámka: To chtěl někdy snad každej a ten kdo ne, beztak kecá. A já mám tu sílu si to splnit.

Mise “Pan Učitel”
Cíl: Uspořádat svůj vlastní kurz o webdesignu, případně rozvrhnout osnovu knihy a něco k ní napsat.
Poznámka: Je škoda nevyždímat něco víc z toho, co dobře umím. A má to daleko více výhod, než jen přilepšení po finanční stránce.

Mise “Estudiante”
Cíl: Naučit se španělsky. Ať jsem alespoň trochu schopný mluvit.
Poznámka: Anglicky už umím solidně, tak proč to nepopohnat trošku dál. Španělsko je v plánu, tak ať můžu nějakou krásnou španělku alespoň pozvat na drink.

Mise “Bílý Tesák”
Cíl: Dopřát svým zubům maximální možnou péči (mezizubní kartáčky a takové ty srandy).
Poznámka: Prostě nechci, aby skončily stejně, jako moje vlasy, ať už mi je vzalo cokoliv.

 
Plus se mi hlavou honí ještě spousta dalších věcí, ale tyhle body pro předsevzetí stačí. A teď k tomu vysvětlení, proč si tady tyhle věci píšu a ještě vám to dávám číst..
 

Na počátku všeho byl článek o jedné mobilní aplikaci jménem Promishare, ve které si zapíšete svůj cíl a následně se jím “pochlubíte” všem kamarádům například na facebooku, na twitteru a kdo ví kde ještě. Přišlo mi to jako pěkná blbost, ale dneska už je schopné vydělat miliony kdeco (viz například superdementní aplikace Yo). Shodou okolností mám rozečtenou Cialdiniho knihu “Zbraně vlivu” věnující se manipulačním technikám a vzorcům lidského chování obecně, v níž je mimo jiné kapitola pojednávající o problematice závazku a důslednosti.

V podstatě se (velmi velmi zjednodušeně) jedná o to, že pokud člověk učiní nějaké prohlášení, následně pak “automaticky” jedná tak, aby jeho činy byly v souladu s těmito předchozími prohlášeními, jelikož chce být vnímán ostatními jako konzistentní. Pokud je to prohlášení navíc psané, snaha člověka dodržet jej se ještě několikanásobně zvýší, protože je to fyzický, dohledatelný důkaz. Kniha vypráví například o ženě, která se díky studii o rakovině plic odhodlala přestat s kouřením. Závazek napsala na kartičky a ty rozdala všem svým blízkým a přátelům – včetně jejího partnera. Právě pomyšlení na to, že před nimi projeví neschopnost dodržet svůj slib, nakonec způsobilo, že doopravdy přestala kouřit. V mém případě může vzít každý z vás tento článek a vysmát se mi s ním do obličeje, pokud svá předsevzetí nenaplním.

Pokud vám to příjde lehce nekompletní, tak vězte, že jsem právě nahustil obsah padesáti osmi stran do jediného krátkého odstavce. Kniha stojí rozhodně za přečtení celá. Ve světle Cialdiniho poznatků se však ukázal smysl oné zmíněné aplikace ve zcela novém světle. A zároveň Cialdini poměrně krásně objasňuje, proč lidé svá předsevzetí moc nedodržují. Když pomineme fakt, že jsme líní, spousta si svá předsevzetí řekne sama pro sebe a tímto zbožným přáním to kolikrát i hasne.

Oproti tomu článek, který právě čtete, je přesně takové veřejné prohlášení, o jakém jsem psal výše (a nezdráhal bych se říct, že díky jeho trvalosti vyhrává nad Promishare na plné čáře, co se síly účinku týče). Tím, že jsem jej zde publikoval a přiměl vás jej přečíst, jsem vás vlastně tak trochu zneužil a zároveň sám sebe odsoudil k tomu, že se budu snažit svůj závazek maximálně dodržet. Tak mi to nezapomeňte dát sežrat, až se zase někdy potkáme 😉