BLOG O DESIGNU, O FRONTENDU, O HUDBĚ A O ŽIVOTĚ

Lide.cz mění (nejen) tvář aneb pokus o české Badoo?

Známá česká sociální síť lide.cz se dočkala redesignu. A nutno říct, že to lidé od seznamu vzali pořádně z gruntu, na portálu prakticky nezůstal kámen na kameni. Pojďme se (snad trochu objektivním pohledem grafika) podívat na to, jak se jim to povedlo.

 

Nový vzhled lide.cz - screeshot

Kolečka. Všude samá kolečka.

 

Začnu tím, co člověka praští do očí jako první, tedy novým vzhledem homepage. Očividně zde byla nějaká snaha navrhnout novou grafiku v souladu s aktuálními webdesignovými trendy, nejsem si však jistý, zda se to tak úplně povedlo. Jako dominantní barva domovské stránky byla vybrána naprosto fádní šedá, ze které vystupují veliké kulaté portréty uživatelů. Odhadl bych, že toto rozhodnutí padlo ve snaze zaměřit co nejvíce pohledy návštěvníků právě na uživatele, na jejichž profilech teď prakticky celý portál stojí. A nejspíše to i funguje, z velké části díky tomu, že na úvodní stránce vlastně skoro nic jiného není. Najdete na ní už jen 3 nejžhavější diskuze s tlačítkem vedoucím na stránku všech témat, filtr uživatelů a samozřejmě navigaci + patičku. Vizuálně to celé působí asi jako šedivá zeď paneláku – absolutně nevábně. Celkový styl na vypadá jako pokus o flat design, ke kterému někdo narval hromadu stínů, protože to placaté prostě vypadalo moc chudě.

Jelikož na žádném moderním webu nemůžou chybět ikonky, jsou samozřejmě i na lidech. Ačkoliv musím pochválit jejich použití  v navigační liště (která je až na to snad sto let staré logo vlastně docela obstojná), ostatní ikonky působí tak nějak neohrabaně. Jako by na ně grafikovi už nezbyl čas, zejména na těch “směrových” (tzn. se šipkami) bije do očí odfláknuté zarovnání vnitřní šipky.

No nic, je čas prozkoumat profil uživatele. Ten je zjednodušen tak drastickým způsobem, až si člověk říká, kam schovali ten zbytek. Člověk má nyní akorát profilovou fotku, krátký textový popis a takzvaný fotopříběh, což bych přirovnak k facebookové zdi, na které jsou jen fotky s možností případného popisku, zato bez možnosti jakýchkoliv komentářů, známek, lajků či čehokoliv dalšího. Ze starého lide.cz nezůstalo prakticky vůbec nic, popsané 3 prvky jsou opravdu vše, co na profilech najdete. Není zde zobrazeno ani vaše jméno, ani váš věk, já jsem pro lide.cz už jen “kluk, brno, okolo 20ti let” (přičemž mám 24) – u seznamu zřejmě vyznávají názor “na věku nezáleží”. A chybí toho o dost více. Měli jste na starém portálu seznam přátel? Máte smůlu, vzala je voda.

 

Nový profil na lide.cz

Nový profil na lide.cz

 

Což mě přivádí k další stránce portálu, a to ke “sledovaným”. Sledovat můžete jednak diskuze, což je stejné jako ve staré verzi, a nebo uživatele, což vám prakticky akorát ukazuje jejich fotky chronologicky seřazené dle data přidání. Je to vlastně několik fotopříběhů seřazených pod sebou. Navíc vůbec nechápu, odkuď se onen seznam bere – v sekci přátel na starém portálu jsem měl úplně jiné lidi, než ve sledovaných na novém. WTF is dat shit?

UPDATE: V nápovědě jsem se nakonec dočetl, že sledovaní jsou ze také již neexistující sekce “Páry”, záhada vyřešena.

 

Nové rozhraní zpráv na lide.cz

Nové rozhraní zpráv na lide.cz

 

Pojďmě ale dále, ke zprávám, jejichž vizáž je neméně překvapivá. Kromě těžce rozblurovaného pozadí, které mimochodem působí daleko lépe než šedá záplava na homepage, na vás vybafne stejná změť koleček (rozuměj xichtů uživatelů) jako na homepage, přičemž každý xicht prezentuje konverzaci s jeho nositelem. Seřazeny jsou podle aktuálnosti a na řádek se jich moc nevleze, takže pokud má někdo na lidech velký harém, má také docela nepřehlednou situaci ve zprávách. Na mobilních zařízeních je to o to horší, neboť velikost xichtokoleček celkem úspěšně ignoruje nepoměrně menší rozměry mobilních displayů a na tím pádem se jich vleze do viewportu ještě o to míň. Nové zprávy jsou indikovány klasicky malým červeným kolečkem s počtem nových zpráv, na kterém naštěstí už moc zkazit nejde. Zajímavým designovým prvkem je pozadí u samotných konverzací – na pozadí je rozblurovaný obličej dotyčného uživatele. Zprávy jsou reprezentovány čím jiným než xichtokolečkem (naštěstí v rozumné velikosti) a bublinkou s textem.

 

Redesignovaná diskuze na lide.cz

Redesignovaná diskuze na lide.cz

 

Zbývá už jen poslední sekce, a to diskuze. Už už jsem čekal, že na mě zase vyskočí hromada ikonek v kolečkách, avšak nestalo se. Vyskočily na mě bubliny :)) Abych pořád nerýpal, musím poznamenat, že ilustrace v bublinách reprezentující jednotlivé kategorie diskuzí jsou poměrně zdařilé, na druhou stranu však ke zbytku grafiky zrovna 2x nesedí. Krom bublinek je na stránce jen textový seznam diskuzí s možností vyhledávání a vytvoření nové. Samotná diskuze pak vypadá skoro na chlup stejně jako zprávy, až na to, že kolečka s xichty diskutérů jsou všechny vlevo a pozadí je klasicky šedé. Stránkování chybí, stejně jako u zpráv, což je další rána pro přehlednost a celkovou použitelnost.

 

Diskuze na novém lide.cz

Diskuze na novém lide.cz

 

A tím veškerá funkcionalita končí. Pokud máte pocit, že jsem musel na něco zapomenout, jste vedle. Víc toho na novém portálu není. Žádná nástěnka na profilu, žádné známkování fotek, žádní přátelé,  žádná seznamka a žádný chat. Ne, nedělám si srandu, oni doopravdy zrušili i chat, na kterém jim permanentně visely stovky až tisíce lidí. Dle prohlášení seznamu však nejvíce uživatelů trávilo brouzdáním mezi profily ostatních uživatelů, takže se rozhodli chat mezi jinými vypustit také.

Je pravda, že lide.cz v první řadě sloužili jako velká seznamka, což byl aspekt, který se snažili autoři při maximálním zjednodušení služby zachovat, jenže ono zjednodušení je tak radikální, že ve výsledku kompletně mení koncept celého portálu. Už prakticky není nic, co by lidi nutilo trávit na portálu větší množství času. Nezaseknou se na chatu, na profilech není co očumovat, diskuze jsou nepřehledné, sekce “sledovaní” je použitelná jen jako zkratka k oblíbeným diskuzím a jedinou záchranou zde jsou zprávy. Inspirace je jasná – badoo. Jenže lide.cz funguje od začátku úplně jiným stylem než badoo a měnit takto radikálně celý zaběhlý koncept portálu nemůže už z principu přinést příliš dobrého, leckdky užitečná možnost přepnutí na starý vzhled na portálu navíc chybí. Uživatelé se v diskuzích hromadně bouří, požadují návrat starého portálu, vyhrožují zrušením účtu a nešetří nadávkami na účet vývojářů. Emailová schránka  novelide@seznam.cz určená pro názory, nápady a připomínky bude asi lehce praskat ve švech.

 

Homepage lide.cz před redesignem

Homepage lide.cz před redesignem

 

Stránky nyní působí spíše jako nějaká alfa verze, která čeká na zavedení poloviny své funkcionality. Ačkoliv to portál pravděpodobně nezabije, neboť se stále najde dost lidí schopných přizpůsobit se novému konceptu, ve své křišťálové kouli vidím značný úbytek  trafficu. Škoda, že nikdy neuvidím skutečná čísla a grafy, byl by to jistojistě zajímavý pohled.

A co si o redesignu lide.cz myslíte vy? Je to krok kupředu, který jsem jen těžce nepochopil, nebo máte podobný názor? Máte-li co říct, podělte se o svůj názor v diskuzi 😉